Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

PaedDr. Pavel Kravarčík

„Zosnulý p. Kravarčík pôsobil v Novej Bošáci prevažnú časť svojho života... Ako pedagóg, od roku 1973, ako predseda Miestneho národného výboru, neskôr starosta obce až do roku 1998. 25 rokov života spravoval veci verejné v našej obci. Realizoval investičné zámery, staval budovy, riadil obecný úrad, niektorí z nás si pamätajú, že popri svojej funkcii aj učil na miestnej Základnej škole, publikoval knihy týkajúce sa histórie obce a ľudových tradícií, výrazne sa zaslúžil o zachovávanie folklóru, ľudových tradícií, piesní a tancov. Jeho život, zásluhy a úspechy som vyjadril v jednej vete. Napriek tomu jeho profesijný život je veľmi pestrý, bohatý a spoločnosti nadmieru prospešný. Ale žil skromne a pokorne.

„Zosnulý p. Kravarčík pôsobil v Novej Bošáci prevažnú časť svojho života... Ako pedagóg, od roku 1973, ako predseda Miestneho národného výboru, neskôr starosta obce až do roku 1998. 25 rokov života spravoval veci verejné v našej obci. Realizoval investičné zámery, staval budovy, riadil obecný úrad, niektorí z nás si pamätajú, že popri svojej funkcii aj učil na miestnej Základnej škole, publikoval knihy týkajúce sa histórie obce a ľudových tradícií, výrazne sa zaslúžil o zachovávanie folklóru, ľudových tradícií, piesní a tancov. Jeho život, zásluhy a úspechy som vyjadril v jednej vete. Napriek tomu jeho profesijný život je veľmi pestrý, bohatý a spoločnosti nadmieru prospešný. Ale žil skromne a pokorne.

Po zhliadnutí na informačnú tabuľu o predstaviteľoch našej obce od jej vzniku, zistíme, že PaedDr. Kravarčík pôsobil 25 rokov vo vedení našej obce. Je najdlhšie slúžiacim starostom. Svojou prácou a zanietením sa zaradil medzi osobnosti obce spolu so zakladateľmi a poverencami, ktorí sa zaslúžili o jej vznik.

Po mojom nástupe do funkcie starostu obce ma p. Kravarčík navštívil, pogratuloval mi a jedným dychom mi predostrel svoje myšlienky týkajúce sa  správy obce, plánov do budúcnosti. V jeho očiach som videl záujem o rozvoj obce, napriek vysokému veku usporiadané myšlienky. Dokazuje to jeho publikačná činnosť po ukončení pôsobenia na obecnom úrade, ktorých výsledkom sú hodnotné knihy o obci a tradíciách. Navštevoval som p. Kravarčíka a vždy ma prekvapil aktuálnou otázkou týkajúcou sa obce. V mojich očiach bol veľkou autoritou. Aj minulý týždeň som ho navštívil. Napriek jeho zdravotnému stavu som v jeho očiach videl chuť žiť a niečo dokázať a smútok, že jeho dni na tomto svete sa blížia ku koncu.   

Ospravedlňujem sa, ak som niektoré jeho úspechy a prednosti nespomenul. Jeho život bol prospešný pre blízkych, obec a celú spoločnosť.

Medzi ľuďmi je rozšírená jedna rozprávka, podľa ktorej sa vybral Slovák za pánom Bohom a posťažoval sa mu, že všetkým nadelil krajiny, ale na neho akosi pozabudol. Pán Boh zosmutnel, ale po chvíľke sa mu tvár rozjasnila: „Mám tu ešte jeden kúsok zeme. Pôvodne som si ho chcel nechať pre seba, aby som mal kde oddychovať, ale dám ti ho...“ A dal mu Slovensko. Je to úryvok z jeho publikácie o Ľudových tradíciách, piesňach a tancoch z Novej Bošáce. Myslím, že touto myšlienkou a celým obsahom autor, náš p. Kravarčík poukázal na vzťah ku svojej krajine, spoločnosti aj obci.

So smútkom v srdci, veľkou úctou a poďakovaním sa lúčime pracovníci obecného úradu a všetci občania Novej Bošáce so zosnulým p. Kravačíkom, ktorý sa dožil 89 rokov.

Keď odchádza človek s dobrým srdcom, ktorý sa vedel v úcte a obdive skláňať pred veľkými prírodnými zákonmi života a smrti, nebolo by dôstojné v mene jeho pamiatky zahaľovať slová lúčenia smútkom.

Najkrajší príbeh si ako autor kníh p. Kravarčík napísal sám celým svojím životom hodným vyznamenania. Vďaka Vám za všetko, čo ste pre nás a pre tento kraj urobili, odpočívajte v pokoji v našej rodnej zemi. Vašu pamiatku si zachováme navždy.“ - starosta obce Nová Bošáca Ing. Ján Žucha

 

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť