Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

O obci

Info o obci v skratke

TN kraj

 

Obec Nová Bošáca je jednou z 258 obcí nachádzajúcich sa v Trenčianskom kraji.
Kataster obce sa rozprestiera v CHKO Biele Karpaty.
Vznikla v roku 1950 odčlenením 23 osád od Bošáckych kopaníc.
Rozloha obce je 3344 ha.
Počet obyvateľov: 1019 obyv.
Nadmorská výška centra obce je 306 m.n.m.  
Najvyššie miesto v obci: Veľký Lopeník 912 m.n.m.

 

 

Obec Nová Bošáca leží v okrese Nové Mesto nad Váhom, približne 15 kilometrov vzdialená od okresného mesta. Rozprestiera sa v pásme Bielych Karpát. Nová Bošáca je prihraničnou obcou, susedí s obcami Březová, Lopeník a Vyškovec z Moravskej strany. Na Slovensku tvorí hranice s obcami Chocholná-Velčice, Haluzice, Bošáca, Zemianske Podhradie a Moravské Lieskové. Najvyšším bodom obce je vrch Veľký Lopeník s nadmorskou výškou 912 metrov. Územie dnešnej Novej Bošáce bolo v minulosti súčasťou Trenčianskej stolice. V 18. storočí boli Bošácke kopanice (súčasná obec Nová Bošáca) jedným z najväčších roztratených osídlení na tomto území. Podľa regionalizácie obec patrí do regiónu Stredné Považie. Podľa Etnografického atlasu Slovenska sa Nová Bošáca nachádza v západoslovenskej nížinnej oblasti s horskými prvkami. Nová Bošáca je súčasťou Mikroregiónu Bošáčka a predstavuje typ kopaničiarskeho osídlenia. Bošácka dolina tvorí mikroregión, ktorý je zaujímavý tak z hľadiska kultúrno-historického, ako aj národopisného a prírodovedeckého. Je preto lákavým miestom pre bádateľov i turistov. Osídlenie tohto územia je postupne zdokumentované nálezmi z doby kamennej až po raný stredovek.

 

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť