Ľudová kultúra sú vývinom daného spoločenstva nadobudnuté hodnoty, vzory správania, systém materiálnych a nemateriálnych produktov ľudskej činnosti. Prenášajú sa z generácie na generáciu v sociálnej vrstve spoločnosti označovanej ako ľud. Jadrom ľudovej kultúry je tradičná kultúra. Tradičná kultúra je tvorená pomerne uzavretou štruktúrou javov, ktoré sú súčasťou systému kultúrnych hodnôt, ktoré dané spoločenstvo pokladá za svoje typické.
Tradičná kultúra, alebo teda jednotlivé prvky ľudovej kultúry typické pre Bošácku dolinu sa najdlhšie udržali v slovesnom folklóre, v rodinných a kalendárnych obyčajoch, v kuchyni a tradičnom odeve.
(Zdroj: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, 1995)
Tradičný odev Bošáckej doliny
Bošácka dolina je známa svojim tradičným odevom, ktorý ako v minulosti, tak aj dnes priťahuje pozornosť bádateľov a zberateľov. Čistota a belosť selláckeho odevu zaujala už Pavla Socháňa, ktorý vo svojom článku o ženskom Bošáckom kroji v časopise Naše Slovensko (rok 1918) píše takto: „...o bošáckych ženách a dívkach, když sa na povozech ubírají na roboty na dolní kraje Uher říka se, že už idú biele husy.“ Biele husi na dolnú zem už dávno nechodia, ženy a muži oblečení v tradičnom selláckom odeve pozerajú na nás už len z historických fotografií, však záujem o sellácky odev ako taký neutícha, práve naopak, zažíva renesanciu.
Tradičná kuchyňa Bošáckej doliny