Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Ľudová kultúra Bošáckej doliny

Ľudová kultúra sú vývinom daného spoločenstva nadobudnuté hodnoty, vzory správania, systém materiálnych a nemateriálnych produktov ľudskej činnosti. Prenášajú sa z generácie na generáciu v sociálnej vrstve spoločnosti označovanej ako ľud. Jadrom ľudovej kultúry je tradičná kultúra. Tradičná kultúra je tvorená pomerne uzavretou štruktúrou javov, ktoré sú súčasťou systému kultúrnych hodnôt, ktoré dané spoločenstvo pokladá za svoje typické.

Tradičná kultúra, alebo teda jednotlivé prvky ľudovej kultúry typické pre Bošácku dolinu sa najdlhšie udržali v slovesnom folklóre, v rodinných a kalendárnych obyčajoch, v kuchyni a tradičnom odeve.

(Zdroj: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska, 1995)

Tradičný odev Bošáckej doliny

tradicneodevy thBošácka dolina je známa svojim tradičným odevom, ktorý ako v minulosti, tak aj dnes priťahuje pozornosť bádateľov a zberateľov. Čistota a belosť selláckeho odevu zaujala už Pavla Socháňa, ktorý  vo svojom článku o ženskom Bošáckom kroji v časopise Naše Slovensko (rok 1918) píše takto: „...o bošáckych ženách a dívkach, když sa na povozech ubírají na roboty na dolní kraje Uher říka se, že už idú biele husy.“ Biele husi na dolnú zem už dávno nechodia, ženy a muži oblečení v tradičnom selláckom odeve pozerajú na nás už len z historických fotografií, však záujem o sellácky odev ako taký neutícha, práve naopak, zažíva renesanciu.  

Čítať ďalej...

 

Tradičná kuchyňa Bošáckej doliny

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť