Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Tradičný odev Bošáckej doliny

Bošácka dolina je známa svojim tradičným odevom, ktorý ako v minulosti, tak aj dnes priťahuje pozornosť bádateľov a zberateľov. Čistota a belosť selláckeho odevu zaujala aj Pavla Socháňa, ktorý  vo svojom článku o ženskom Bošáckom kroji v časopise Naše Slovensko (rok 1918) píše takto: „...o bošáckych ženách a dívkach, když sa na povozech ubírají na roboty na dolní kraje Uher říka se, že už idú biele husy.“ Biele husi na dolnú zem už dávno nechodia, ženy a muži oblečení v tradičnom selláckom odeve pozerajú na nás už len z historických fotografií, však záujem o sellácky odev ako taký neutícha, práve naopak, zažíva renesanciu.

Aby ste sa mohli dozvedieť zopár zaujímavých informácii o selláckom odeve Bošáckej doliny, vytvorili sme pre Vás virtuálnu prehliadku, v ktorej si môžete pozrieť sellácky odev,  ako sa hovorí „zo všetkých strán“. Pripravili sme pre vás 8 postáv, ktoré si môžete pootočiť o 360° a jednotlivé detaily, ktoré Vás zaujmú, priblížiť pomocou lupy. Pri tvorbe tohto projektu sme sa inšpirovali projektom digitalizácie, ktorý realizuje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru. Pri každej postave nájdete popis jednotlivých vyobrazených odevných súčastí. Autorkou tejto virtuálnej prehliadky je etnologička Zuzana Porubčanová, nafotil a digitálne spracoval fotograf Roman Pavlovič. Odevné súčasti sú zo súkromnej zbierky autorky (ak je tomu inak, v texte nájdete zmienku o majiteľovi odevnej súčasti). Podrobnejší popis základných odevných súčastí ženského a mužského tradičného sviatočného selláckeho odevu si môžete prečítať TU.

Mladucha v selláckom odeve

Svadba v minulosti znamenala v živote ženy obrovskú zmenu. Žena dostáva nový rodinný a sociálny status, z dievčaťa sa stáva žena, z dcéry nevesta, zväčša odchádza z domu svojej rodiny do domu manželovej rodiny, kde  v rodinnej hierarchii stojí na poslednom mieste, kým neporodí svoje prvé dieťa. 

Žena v tylangrovom ručníku

Jednou zo sviatočných pokrývok hlavy mladých dievčat a žien bola na rohy uviazaná veľká tylová šatka, nazývaná tilangroví ručník alebo tilanger. Je z bavlneného, strojom vyšívaného tylu.

Ženích

V Encyklopédii ľudovej kultúry Slovenska je definovaný ženích ako muž, ktorý sa žení alebo je pred svadbou.

Hlavným znakom ženícha z Bošáckej doliny bolo svadobné pierko za klobúkom, šáfolový ručník a rovnako na ňom pripevnené pierko. Ostatný svadobný odev tvorila košeľa, prucel, nohavicekabát, základné odevné súčasti mužského sviatočného selláckeho odevu.

Dievča v kacabajke

Kacabajka je ženská vrchná odevná súčiastka, niže pása siahajúci priliehavý kabátik, ktorý sa obliekal na rukávce. Ušitá je z bieleho barchetu s čiernymi bodkami (klupkovaná). Pozostáva z rukávov, z dvoch predných dielov a jedného zadného.

Žena v kabáte

Kabát je ušitý z bieleho súkna. Pozostáva z jedného zadného diela, dvoch predných dielov a rukávov. Zadný diel je troch častí, bočné časti prekrývajú strednú časť a vytvárajú tak šosy.

Mladé dievča v škrobke

Škrobka je tri metre dlhý, približne  35 cm široký mulový pás, ktorým si dievčatá a ženy vo sviatky zavíjali hlavy. Uviazanie škrobky vyžadovalo zručnosť, škrobku si uväzovali ženy navzájom jedna druhej.  Zdobená časť škrobky tzv. konce (dlhé cca 30 cm) sa skladali z paličkovanej pásikovej čipky (novomestskej čipky) a buď z vyšívaného mušelínu, alebo boli plátenkové celovyšívané plným stehom.

Žena v kacabajke

Kacabajka je ženská vrchná odevná súčiastka, niže pása siahajúci priliehavý kabátik, ktorý sa obliekal na rukávce. Ušitá je z tmavomodrého zamatu. Pozostáva z rukávov, z dvoch predných dielov a jedného zadného.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť