Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Mladé dievča v škrobke

Škrobka je tri metre dlhý, približne  35 cm široký mulový pás, ktorým si dievčatá a ženy vo sviatky zavíjali hlavy. Uviazanie škrobky vyžadovalo zručnosť, škrobku si uväzovali ženy navzájom jedna druhej.  Zdobená časť škrobky tzv. konce (dlhé cca 30 cm) sa skladali z paličkovanej pásikovej čipky (novomestskej čipky) a buď z vyšívaného mušelínu, alebo boli plátenkové celovyšívané plným stehom. Farebnosť koncov bola rôzna. Najčastejšie sa nám zachovali konce zdobené mušelínom s čipkou béžovo-čiernou, ale nájdu sa i s béžovo-červenou, béžovo-modrou. Zachovali sa i iné farebné kombinácie, veľmi pekné sú celovyšívané v rôznych farebných prevedeniach, ktoré skôr poznáme zo zbierok múzeí ako z domácností. Pod škrobkou je uviazaná na hlave forma vytvorená z farebných stúh a šáfolu - kašmíru (používa sa od začiatku 70. rokov 20. storočia), ktoré presvitajú cez jemnú štruktúru mulu. Na temene pod lopatkou, ktorá vznikla uviazaním škrobky, sú pripevnené brokátové stuhy (môžu byť rôznych farieb a šírok), ktoré splývajú po chrbte a siahajú niže pása. Nami zdokumentované stuhy majú 7 a 10 cm. Škrobku nosili ženy v každom veku, od desať ročných dievčat po staré ženy. Dievčatá nosili pod škrobkou naviazané stuhy alebo neskôr spomínanú formu a vydaté ženy si ju viazali na čepec.

Ženský sellácky odev sa skladá zo štyroch základných častí, rubáča, rukávcov, zadnej zástere – okolka a prednej zástere - záscere.

Rubáč je dlhá spodná košeľa bez rukávov  z konopného plátna, siahajúca od podpazušia skoro po členky. Na tele sa pridržiava pomoc spletenej šnúrky, ktorá je napevno prichytená na chrbte, prevesená cez rameno a vpredu prichytená v malej obšitej dierke v strede rubáča. Skladá sa z dvoch častí. Konopnej sukňovej časti a z vrchného oplecia, ktoré je z činovate. Rubáč slúžil aj na spanie. Spravidla lícoval s okolkom.

Na rubáč si obliekali rukávce. Zhotovené sú z kupovaného jemného plátna. Siahajú po spodnú časť hrudníka tak, aby bolo vidieť väčšiu časť oplecia na rubáči. Pozostávajú z prednej a zadnej časti, klinov (rozšírenie pod pazuchami), z rukávov, vyšívaných častí (prolánkovobojka) a obalku (spodná časť rukávov, do ktorých je nabratá látka rukávu). Rukávce sa zapínajú vpredu na hrdle, na obojku prišitým kovovým háčikom a očkom, tzv. babka - ďetko. Predná časť je z dvoch tretín prestrihnutá, rázporok sa zapínal pod krkom so špendlíkom s hlavičkou. Ozdobným prvkom sú na ramenách prolánky a okolo krku obojok. Sú vyšité naplno, tzv. lopatkové. Ďalším ozdobným prvkom je riasenie, ktoré je nie len estetické, ale aj účelné, skorigovala sa tak  látka na potrebnú šírku okolo krku a na pleciach.

Zadná zástera, v Bošáckej doline nazývaná okolek, sa radí k najarchaickejším odevným súčastiam. Je ušitý z bavlnenej tkaniny. Zakrýva tri štvrtiny rubáča,  v prednej časti ostáva rubáč odokrytý, krajné diely na oboch stranách okolka sú vyhrnuté dohora – vykasané (vytvoria tak malý trojuholník) a prišité o vonkajšiu časť okolka. Okolek je po celej šírke drobno plisovaný – falduvaní, hladké ostávajú len krajné vykasané časti okolka. Hore je ukončený vyšívaným pásom - formou, ktorá vznikne vyšívaním cez zbiermo. Forma je zdobená čierno-bielou výšivkou. Do formy sa všívali tkanice (keprová, prípadne z látky ušitá šnórka), ktoré slúžili na opasovanie okolka. Uväzoval sa vpredu na páse, v strede. Okolek spravidla lícuje s rubáčom.

Predná zástera – záscera je šitá z čierneho glotu, zdobená farebnými perami. Pozostáva z dvoch polí, ktoré sú spojené stredovou vložkou - brokátovou stuhou širokou približne 7 cm. Pomocou zberania sa v páse upravila na potrebnú šírku a do obalku sa pripevnila ozdobným vyšívaním. Obalok je zdobený taktiež brokátovou stuhou ako stredová vložka. Zástera je zdobená zvisle a vodorovne na vnútornej strane oboch pôl. Perá na zástere sú malé samostatné celky, ktoré sú tvorené jednotlivými drobnými ornamentami, vyšívanými naplno.  Táto zástera je špecifická tým, že pôvodne mala perá žltobielej farby. V 60. rokoch si niektoré ženy nechali starým vyšívačkám dovyšívať jedno a dvojfarebné perá na viacfarebné. Ďalším ozdobným vyšívaným prvkom je obšívanie zvislej a vodorovnej vnútornej časti oboch pôl pomocou šijacieho stroja – mašiny a ručne vyšívané osmički, vložka je prišitá pomocou scínka. Spodná časť zástere je ozdobená strojovou kovovou čipkou. Zástera je opásaná pomocou tenkej tkanej kvetovanej stuhy, ktorá sa uviazala vpredu na mašľu s jednou slučkou spravidla na pravom boku. Zástera je spravidla o 15 až 20 cm kratšia ako okolek rubáč.

Dievča má obuté čižmy, ktoré sú replikou pôvodných starých čižiem – štíblov. Opätok opatček je podbíjaný podkovičkou. Čižmy sú vyšívané podľa pôvodného vzoru so štylizovanými rozmarínkami, zeleno-žltej farby.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť