Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Žena v kabáte

Kabát je ušitý z bieleho súkna. Pozostáva z jedného zadného diela, dvoch predných dielov a rukávov. Zadný diel je z troch častí, bočné časti prekrývajú strednú časť a vytvárajú tak šosy. Predné časti sú pri krku prehnuté do trojuholníka a prichytené guľatými kovovými gombíkmi. Na oboch stranách v prednej časti kabáta, niže pása sú vodorovne strihané vrecká. Kabát má v prednej časti po oboch stranách guľaté gombíky, gombíky na ľavej strane slúžia na zapínanie, na pravej strane sú ako ozdobný prvok. Ďalšie tri gombíky sú na širokých manžetách rukávov. Kabát je zdobený výšivkou, rovnými líniami a vlnovkami vyšívanými pomocou šijacieho stroja (mašiny), na chrbte je ručne zdobený štylizovanými tulipánmi vyšívanými retiazkovým stehom, krokvičkami. Retiazkový steh a krokvičky sú aj na malom stojatom golieri. Dominantná farba výšivky je fialová, dopĺňa ju červená a biela. Ďalším ozdobným prvkom je vysekávané súkno na okrajoch oboch predných dielov a na manžetách. Kabát bol rovnako ženskou ako aj mužskou vrchnou odevnou súčiastkou.

Najspodnejšou odevnou súčasťou je rubáč. Je to dlhá spodná košeľa bez rukávov  z konopného plátna, siahajúca od podpazušia skoro po členky. Na tele sa pridržiava pomoc spletenej šnúrky, ktorá je napevno prichytená na chrbte, prevesená cez rameno a vpredu priviazaná cez malú obšitú dierku v strede rubáča. Skladá sa z dvoch častí. Konopnej sukňovej časti a z vrchného oplecia, ktoré je z činovate. Rubáč slúžil aj na spanie. Spravidla lícoval s okolkom.

Na rubáč si obliekali rukávce. Zhotovené sú z kupovaného jemného plátna. Siahajú po spodnú časť hrudníka tak, aby bolo vidieť väčšiu časť oplecia na rubáči. Pozostávajú z prednej a zadnej časti, klinov (rozšírenie pod pazuchami), z rukávov, vyšívaných častí (prolánkov a obojka) a obalku (spodná časť rukávov, do ktorých je nabratá látka rukávu). Rukávce sa zapínajú vpredu na hrdle, na obojku prišitým kovovým háčikom a očkom, tzv. babka - ďetko. Predná časť je z dvoch tretín prestrihnutá, rázporok sa zapínal pod krkom so špendlíkom s hlavičkou. Ozdobným prvkom sú na ramenách prolánky a okolo krku obojok. Sú vyšité naplno, tzv. lopatkové (vidieť to podľa obojku). Ďalším ozdobným prvkom je riasenie, ktoré je nie len estetické, ale aj účelné, skorigovala sa tak  látka na potrebnú šírku okolo krku a na pleciach.

Zadná zástera, v Bošáckej doline nazývaná okolek, sa radí k najarchaickejším odevným súčastiam. Je ušitý z bavlnenej tkaniny. Zakrýva tri štvrtiny rubáča,  v prednej časti ostáva rubáč odokrytý, krajné diely na oboch stranách okolka sú vyhrnuté dohora – vykasané (vytvoria tak malý trojuholník) a prišité o vonkajšiu časť okolka. Okolek je po celej šírke drobno plisovaný – falduvaní, hladké ostávajú len krajné vykasané časti okolka. Hore je ukončený vyšívaným pásom - formou, ktorá vznikne vyšívaním cez zbiermo. Forma je zdobená čierno-bielou výšivkou. Do formy sa všívali tkanice (keprová, prípadne z látky ušitá šnórka), ktoré slúžili na opasovanie okolka. Uväzoval sa vpredu na páse, v strede. Okolek spravidla lícuje s rubáčom.

Predná zástera – záscera je šitá z čierneho glotu. Pozostáva z dvoch polí, ktoré sú spojené stredovou vložkou - brokátovou stuhou širokou približne 8 cm. Pomocou zberania sa v páse upravila na potrebnú šírku a do obalku sa pripevnila ozdobným vyšívaním. Obalok je zdobený vyšívanými stuhami. Zástera je zdobená zvisle a vodorovne na vnútornej strane oboch pôl. Perá na zástere sú malé samostatné celky, ktoré sú tvorené jednotlivými drobnými ornamentami, vyšívanými naplno. Môžeme vidieť zaujímavú farebnú kombináciu, použitá okrem iných farieb je zelená a ružová pastelová farba, nevyskytujú sa bežne. Ďalším ozdobným vyšívaným prvkom je obšívanie zvislej a vodorovnej vnútornej časti oboch pôl pomocou šijacieho stroja – mašiny a ručne vyšívané osmički. Zástera je opásaná pomocou tenkej žltej vzorovanej stuhy na jednej strane a na druhej strane pomocou červenej vzorovanej stuhy, ktorá sa uviazala vpredu na mašľu s jednou slučkou spravidla na pravom boku. Zvláštnosťou bolo, môžeme to vidieť aj pri tejto zástere, že na niektoré zástere pripevňovali dve rozdielne stuhy na uväzovanie v páse, teda na pravej strane je červená a na ľavej žltá stuha. Nebolo to pravidlo, nie na každej zástere sa s tým stretneme. Spodná časť zástere je zdobená kovovou čipkou. Zástera je od rubáčaokolka o 15 až 20 cm kratšia.

Neoddeliteľnou súčasťou ženského selláckeho odevu je šatka - ručník. V súčasnosti neprávom veľmi opomínaný, sprevádzal dievča od jeho približne 6 rokov až do hrobu. Bolo veľkou hanbou, ak sa dievča, žena ukázala na ulici holou hlavou. Žena má na hlave tzv. tureckí ručník. Je to približne 80 x 80 cm veľká, priemyselne vyrobená plátenná šatka s farebnou olejovou potlačou. Má červený podklad so vzorom pávích pier. Ručník sa uväzoval na rohy (drevená alebo z vlasov a pomocných šnóriek vytvorená konštrukcia - grguľa, ktorá dávala tvar rožkatému ručníku). Vydaté ženy si na rožky najprv uviazali čepec a až potom naň si nasadili ručník. Žena už nemá pod ručníkom grguľu, ale molitanovú podložku. Tieto podložky začali používať ženy v Novej Bošáci v 70. rokov 20. storočia.  Aby ručník držal požadovaný tvar musel byť silno naškrobený. Uviazanie ručníka si vyžadovalo zručnosť. V spoločenstve vždy boli ženy, ktoré ich viazali pre ostatné. Ženy si nechali naviazať 3 – 4 ručníky a tie si poukladali do truhlice a podľa potreby si ich vyberali.

Žena má obuté pôvodné čižmy – štíblé. Opätok - opatček je podbíjaný podkovičkou. Čižmy sú vyšívané  štylizovaným rozmarínom zeleno-žltej farby.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť