Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Žena v kacabajke

Kacabajka je ženská vrchná odevná súčiastka, niže pása siahajúci priliehavý kabátik, ktorý sa obliekal na rukávce. Ušitá je z tmavomodrého zamatu. Pozostáva z rukávov, z dvoch predných dielov a jedného zadného. Zadný diel je rozdelený na šesť častí, čo uľahčuje vymodelovanie chrbta. Zapína sa vpredu na 11 bielych gombíkov, pod krkom je jedna patentka. Výrazný kontrast bielych gombíkov s tmavým zamatom robí z gombíkov nie len funkčný, ale aj estetický prvok. Od stojatého goliera po celom obvode predného a zadného diela je 3-4 cm lemovanie, rovnako aj na rukáve. Po oboch stranách predných dielov je 8 drobných ozdobných zámikov. Rukávy sú ozdobené dvomi zámikmi. Na zadnej strane, v krížovej časti je kacabajka nazberaná a ozdobená 12 perleťovými gombíčkami v dvojrade.

Zadná zástera, v Bošáckej doline nazývaná okolek, sa radí k najarchaickejším odevným súčastiam. Je ušitý z bavlnenej tkaniny. Zakrýva tri štvrtiny rubáča,  v prednej časti ostáva rubáč odokrytý, krajné diely na oboch stranách okolka sú vyhrnuté dohora – vykasané (vytvoria tak malý trojuholník) a prišité o vonkajšiu časť okolka. Okolek je po celej šírke drobno plisovaný – falduvaní, hladké ostávajú len krajné vykasané časti okolka. Hore je ukončený vyšívaným pásom - formou, ktorá vznikne vyšívaním cez zbiermo. Forma je zdobená čierno-bielou výšivkou. Do formy sa všívali tkanice (keprová, prípadne z látky ušitá šnórka), ktoré slúžili na opasovanie okolka. Uväzoval sa vpredu na páse, v strede. Okolek spravidla lícuje s rubáčom.

Predná zástera – záscera je šitá z čierneho glotu. Pozostáva z dvoch polí, ktoré sú spojené stredovou vložkou - brokátovou stuhou širokou približne 9 cm. Pomocou zberania sa v páse upravila na potrebnú šírku a do obalku sa pripevnila ozdobným vyšívaním. Zástera je zdobená zvisle a vodorovne na vnútornej strane oboch pôl. Perá na zástere sú malé samostatné celky, ktoré sú tvorené jednotlivými drobnými ornamentami, vyšívanými naplno. Farebnosť pér je zriedkavá. Ďalším ozdobným vyšívaným prvkom je obšívanie zvislej a vodorovnej vnútornej časti oboch pôl pomocou šijacieho stroja – mašiny a ručná výšivka osmički. Spodná časť zástere, rovnako  ako 20 cm vonkajšieho okraja zástere je zdobená oblúčkovou zúbkatou lemovkou. Zástera je opásaná pomocou dvoch tenkých, cca 1 cm širokých vyšívaných tkaníc. Zástera je od rubáčaokolka o 15 až 20 cm kratšia.

Na hlave má žena uviazanú šatku - ručník na rohy. Ručník  bol neoddeliteľnou súčasťou selláckeho odevu. V súčasnosti neprávom veľmi opomínaný, sprevádzal dievča od jeho približne 6 rokov až do hrobu. Bolo veľkou hanbou, ak sa dievča, žena ukázala na ulici holou hlavou. Ručník je z bieleho plátna veľkosti cca 80 x 80 cm, zdobený čiernym rastlinným motívom a kvetinkovou bordúrou. Ručník sa uväzoval na rohy (drevená alebo z vlasov a pomocných šnóriek vytvorená konštrukcia - grguľa, ktorá dávala tvar rožkatému ručníku). Vydaté ženy si na rožky najprv uviazali čepec a až potom naň si nasadili ručník. Žena už nemá pod ručníkom grguľu, ale molitanovú podložku. Tieto podložky začali používať ženy v Novej Bošáci v 70. rokov 20. storočia.  Aby ručník držal požadovaný tvar, musel byť silno naškrobený. Uviazanie ručníka si vyžadovalo určitú zručnosť. V spoločenstve vždy boli ženy, ktoré ich viazali pre ostatné. Ženy si nechali naviazať 3 – 4 ručníky a tie si poukladali do truhlice a podľa potreby si ich vyberali.

Žena má obuté čižmy, ktoré sú rekonštrukciou pôvodných starých čižiem – štíblov. Opätok opatček je podbíjaný podkovičkou. Čižmy sú vyšívané podľa pôvodného vzoru so štylizovanými rozmarínkami, zeleno-žltej farby.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť