Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Žena v tylangrovom ručníku

Jednou zo sviatočných pokrývok hlavy mladých dievčat a žien bola na rohy uviazaná veľká tylová šatka, nazývaná tilangroví ručňík alebo tilanger. Je z bavlneného, strojom vyšívaného tylu. Jemný rastlinný motív je po celej šatke, ústredný rastlinný motív je v rohoch a pozdĺž obvodu celej šatky. Ozdobným prvkom nie je len výšivka, ale aj oblúkové zuby po jej celom obvode. Nosil sa vo sviatky, silno naškrobený sa uväzoval na rohy (drevená alebo z vlasov a pomocných šnóriek vytvorená konštrukcia - grguľa, ktorá dávala ručníkom rožkatý tvar). Vydaté ženy si na rožky najprv uviazali čepec a potom si naň nasadili ručník. Kvôli transparentnosti si pod tilangroví ručník  uväzovali spravidla bohato vyšívaný čepec, často vyšívaný šikovicou (zlatá alebo strieborná kovová niť). Slobodné dievčatá nosili pod tilangrom pouväzované stuhy rovnako ako pod škrobkou (v 70. rokoch 20. storočia jednotlivo viazané stuhy nahradila forma zo stúh). Na uviazaný tilanger si priviazali ženy brokátovú mašľu siahajúcu po pás (Dĺžka mašle bola daná dĺžkou stuhy ako takej. Ako dnes, tak aj v minulosti bola brokátová stuha nákladnou záležitosťou, preto sa s ňou zbytočne neplytvalo.). Uviazanie ručníka si vyžadovalo určitú zručnosť. V spoločenstve vždy boli ženy, ktoré ich viazali pre ostatné.

Najspodnejším kusom odevu je rubáč. Rubáč je dlhá spodná košeľa bez rukávov  z konopného plátna, siahajúca od podpazušia skoro po členky. Na tele sa pridržiava pomoc spletenej šnúrky, ktorá je napevno prichytená na chrbte, prevesená cez rameno a vpredu prichytená v malej obšitej dierke v strede rubáča. Skladá sa z dvoch častí. Konopnej sukňovej časti a z vrchného oplecia, ktoré je z činovate. Rubáč slúžil aj na spanie. Spravidla lícoval s okolkom.

Na rubáč si obliekali rukávce. Zhotovené sú z kupovaného jemného plátna. Siahajú po spodnú časť hrudníka tak, aby bolo vidieť väčšiu časť oplecia na rubáči. Pozostávajú z prednej a zadnej časti, klinov (rozšírenie pod pazuchami), z rukávov, vyšívaných častí (prolánkov a obojka) a obalku (spodná časť rukávov, do ktorých je nabratá látka rukávu). Rukávce sa zapínajú vpredu na hrdle, na obojku prišitým kovovým háčikom a očkom, tzv. babka - ďetko. Predná časť je z dvoch tretín prestrihnutá, rázporok sa zapínal pod krkom so špendlíkom s hlavičkou. Ozdobným prvkom sú na ramenách prolánky a okolo krku obojek. Sú vyšité naplno, tzv. lopatkové. Ďalším ozdobným prvkom je riasenie, ktoré je nie len estetické, ale aj účelné, skorigovala sa tak  látka na potrebnú šírku okolo krku a na pleciach.

Zadná zástera, v Bošáckej doline nazývaná okolek, sa radí k najarchaickejším odevným súčastiam. Je ušitý z bavlnenej tkaniny. Zakrýva tri štvrtiny rubáča,  v prednej časti ostáva rubáč odokrytý, krajné diely na oboch stranách okolka sú vyhrnuté dohora – vykasané (vytvoria tak malý trojuholník) a prišité o vonkajšiu časť okolka. Okolek je po celej šírke drobno plisovaný – falduvaní, hladké ostávajú len krajné vykasané časti okolka. Hore je ukončený vyšívaným pásom - formou, ktorá vznikne vyšívaním cez zbiermo. Forma je zdobená čierno-bielou výšivkou. Do formy sa všívali tkanice (keprová, prípadne z látky ušitá šnórka), ktoré slúžili na opasovanie okolka. Uväzoval sa vpredu na páse, v strede. Okolek spravidla lícuje s rubáčom.

Predná zástera – záscera je šitá zo slivkovo modrého glotu. Pozostáva z dvoch polí, ktoré sú spojené stredovou vložkou - madeirovou stuhou širokou približne 7 cm. Pomocou zberania sa v páse upravila na potrebnú šírku a do obalku sa pripevnila ozdobným vyšívaním. Obalok je zdobený vyšívanými tkanicami. Zástera je zdobená zvisle a vodorovne na vnútornej strane oboch pôl. Perá na zástere sú malé samostatné celky, ktoré sú tvorené jednotlivými drobnými ornamentami, vyšívanými naplno. Perá na tejto zástere sa radia k staršiemu typu pér, tzv. kosierové. Ďalším ozdobným vyšívaným prvkom je obšívanie zvislej a vodorovnej vnútornej časti oboch pôl pomocou šijacieho stroja – mašiny a ručne vyšívané osmički. Spodná časť zástere je bez našitej ozdoby. Zástera je opásaná pomocou tenkej taftovej stuhy na jednej strane a na druhej strane pomocou vzorovanej stuha, ktorá sa uviazala vpredu na mašľu s jednou slučkou, spravidla na pravom boku. Zvláštnosťou bolo, môžeme to vidieť aj pri tejto zástere, že na niektoré zástere používali dve rozdielne stuhy na uväzovanie v páse, teda na pravej strane bola jednofarebná taftová a na ľavej vzorovaná stuha. Nebolo to pravidlo, nie na každej zástere sa s tým stretneme. Zástera je od rubáčaokolka o 15 až 20 cm kratšia.

Žena má obuté pôvodné čižmy – štíblé. Opätok - opatček je podbíjaný podkovičkou. Čižmy sú vyšívané  štylizovaným rozmarínom zeleno-žltej farby.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť