Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Ženích

V Encyklopédii ľudovej kultúry Slovenska je definovaný ženích ako muž, ktorý sa žení alebo je pred svadbou.

Hlavným znakom ženícha z Bošáckej doliny bol šáfolový ručník a na ňom pripevnené svadobné pierko, rovnako pierko za klobúkom. Ostatný svadobný odev tvorila košeľa, prucel, nohavicekabát, základné odevné súčasti mužského sviatočného selláckeho odevu.

Košeľa bola z bieleho domáceho alebo kupovaného plátna, vyšívaná na obojčeku motívmi rovnakými ako lopatkové rukávce a na manžetách zdobená prútikom, krížikovou výšivkou. Nami použitá košeľa je replika ušitá v dielni pani Černovej z Trenčína.

Nohavice sú z modrého kupovaného súkna. Sú strihané v celku, zošívané na bokoch, sú bez gombíkov, v páse ich pridržiava remeň. Zdobené sú sujtášou – šnurovaním a ozdobnými stehmi modrej farby. Šnurovanie zakrýva bočné švy, kliny v krížovej časti, najbohatšie zdobenie je na stehnách. Nohavice sa zaprávali do čižiem.

Prucel (vesta) je z modrého kupovaného súkna, zdobený výšivkou a siaha niže pása. Pozostáva z dvoch predných častí, ktoré prechádzajú až k zadnej časti, chrbtovej. Obe predĺžené predné časti v oblasti krížov prekrývajú zadnú časť, tvoria takzvané šosy. Zapínanie vesty je na kovové guľaté gombíky, ktoré sú prišité cez vnútornú stranu prucla. Na oboch stranách v prednej časti prucla, niže pása sú vodorovne strihané vrecká. Nami použité nohavice rovnako ako prucel sú replika z dielne pani Černovej z Trenčína. Na prucli sú použité pôvodné gombíky.

Kabát je ušitý z bieleho súkna. Pozostáva z jedného zadného diela, dvoch predných dielov a rukávov. Zadný diel je z troch častí, bočné časti prekrývajú strednú časť a vytvárajú tak šosy. Predné časti sú pri krku prehnuté do trojuholníka a prichytené guľatými kovovými gombíkmi. Na oboch stranách v prednej časti kabáta, niže pása sú vodorovne strihané vrecká. Kabát má v prednej časti po oboch stranách guľaté gombíky, gombíky na ľavej strane slúžia na zapínanie, na pravej strane sú ako ozdobný prvok. Ďalšie tri gombíky sú na širokých manžetách rukávov. Kabát je zdobený výšivkou, rovnými líniami a vlnovkami vyšívanými pomocou šijacieho stroja (mašiny), na chrbte je ručne zdobený štylizovanými tulipánmi vyšívanými retiazkovým stehom, krokvičkami. Retiazkový steh a krokvičky sú aj na malom stojatom golieri. Dominantná farba výšivky je fialová, dopĺňa ju červená a biela. Ďalším ozdobným prvkom je vysekávané súkno na okrajoch oboch predných dielov a na manžetách. Kabát bol rovnako mužskou ako aj ženskou vrchnou odevnou súčiastkou.

Hlavným znakom ženícha je šáfolový ručník. Kašmírová farebná šatka pripevnená krížom cez prsia, ozdobená pierkom z rozmarínu a červeného muškátu. Rovnaké pierko má ženích pripevnené na pôvodnom klobúku, ktorý sa nazýva brúsek.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť