Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Nová Bošáca

Voľby

REFERENDUM 2023 


Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky. Bude sa konať v sobotu 21. januára 2023.

Rozhodnutie prezidentky Slovenskej republiky zo 4. novembra 2022 o vyhlásení referenda bolo v Zbierke zákonov publikované pod číslom 362/2022 Z. z. Toto rozhodnutie nadväzuje na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 11/2022-74 (ďalej len „nález“ a „ústavný súd“), ktorý bol v Zbierke zákonov vyhlásený pod číslom 361/2022 Z. z.

Ústavný súd v náleze rozhodol, že predmet referenda s otázkou v znení: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“ nie je v súlade ústavou. V odôvodnení potom konštatoval, že druhá referendová otázka na základe petície občanov, ktorá nebola predmetom konania pred ústavným súdom, smeruje k zmene ústavy tak, aby občania mali možnosť priamo svojím hlasovaním skrátiť funkčné obdobie národnej rady a samotný petičný výbor pri nej teda rešpektoval judikatúru ústavného súdu.

 

 

 

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Uložiť
Uživateľské nastavenie COOKIES
Používame COOKIES aby sme zabezpečili najlepšiu funkčnosť webstránky. Pokiaľ zamietnete ich používanie, táto stránka nemusí fungovať ako sa očakáva.
Povoliť všetko
Zamietnuť všetko
Technické
Nástroje používané, aby sme dosiahli lepšiu funkčnosť stránky pri navigácií.
Joomla!
Povoliť
Zamietnuť
Analytické
Umožňujú anonymnú analýzu správania používateľov webu a umožňujú merať aktivitu používateľov a vyvíjať navigačné profily s cieľom vylepšenia webových stránok.
Google Analytics
Povoliť
Zamietnuť